Nέο καταφανώς ψευδεπίγραφο -απατηλό μήνυμα- εντοπίστηκε σήμερα (01-06-2020) από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ως δήθεν επιστολή της Ελληνικής Αστυνομίας που διακινείται μέσω μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mails), από δράστες οι οποίοι επιχειρούν, προφανώς, να εξαπατήσουν παραπλανήσουν τους πολίτες.
Η Αστυνομία καλεί τους «πολίτες να διαγράφουν το συγκεκριμένο μήνυμα και “να μην ανοίγουν” τα συνημμένα αρχεία για αποφυγή προσβολής από κακόβουλο λογισμικό».
Ακολουθεί το mail που διακινείται:
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/06/elas_mail.jpg)