Παρουσίαση του βιβλίου “Γιάννης Ρίτσος, Πρώιμα Ποιήματα και Πεζά” – Εισαγωγική μελέτη και έκδοση κειμένων Γιώργος Ανδρειωμένος, θα γίνει την Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2019, στις 8 το βράδυ, στην Πινακοθήκη Σύγχρονης Ελληνικής Τέχνης, στο Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας (Αριστομένους 33).
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2019/02/RITSOS-PROSKLHSH.jpg)
Ομιλήτριες θα είναι η Μαρία Τσαγκαράκη, επίτιμος Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας και η Μαρίνα Γρηγοροπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.
Την εκδήλωση διοργανώνουν η Λέσχη Ανάγνωσης του Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας, το βιβλιοπωλείο “ΒΙΒΛΙΟΠΟΛΙΣ- Δήμητρα Δημοπούλου” και οι εκδόσεις “Κέρδος”.