Εγγειοβελτιωτικά έργα στην περιοχή της Τριφυλίας, στην Π.Ε. Μεσσηνίας, επισκέφθηκε την Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου ο αρμόδιος για τον τομέα αυτό αντιπεριφερειάρχης Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Νίκωνας Τζινιέρης.
Ο αντιπεριφερειάρχης ενημερώθηκε από τον προϊστάμενο της ΔΑΟΚ Τριφυλίας Αντώνη Παρασκευόπουλο για την πορεία των έργων, τα προβλήματα που προκύπτουν και την προοπτική επίλυσής τους, και στην συνέχεια -συνοδευόμενος και από τον προϊστάμενο της ΔΑΟΚ- μετέβη στο φράγμα του Φιλιατρινού όπου παρουσία του προέδρου της Τ.Κ. Χριστιανουπόλεως έγινε αυτοψία και ενημέρωση για τα χαρακτηριστικά και τις προοπτικές του.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/09/tzinieris_trifylia-07092020-6.jpg)
Ακολούθησε επίσκεψη στα Γραφεία της Προσωρινής Διοικούσας Επιτροπής των Κρατικών Γεωτρήσεων Φιλιατρών – Εξοχικού, όπου έγινε ενημέρωση από τον πρόεδρο και τον γραμματέα για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Επίσης, επισκέφθηκε μερικές από τις κρατικές γεωτρήσεις -και αυτές που λειτουργούν και αυτές που δεν λειτουργούν- όπου είχε ενημέρωση για την αποκατάσταση των ζημιών.
Τέλος, ο Ν. Τζινιέρης μετέβη στον χείμαρρο Λαγκουβάρδου, όπως και στην περιοχή όπου προτείνεται η κατασκευή φράγματος.