Με μεγαλοπρέπεια τιμήθηκε σήμερα η εορτή του Αγίου Πνεύματος στη Μητρόπολη Μεσσηνίας. Επίκεντρο των εορτασμών ο πανηγυρίζων Ενοριακός Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Καλαμάτας και η Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Καλαθίου Όρους.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/06/ag_pneumatos_kal-2b.jpg)
Στον Ιερό ναό Αγίας Τριάδος Καλαμάτας προέστη των λατρευτικών εκδηλώσεων ο Σεβ. Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος πλαισιωμένος από του ιερείς του ναού και προέβη στην χειροθεσία του νεαρού Πέτρου Ν. Γκούζου σε Αναγνώστη.
Κατά τη σημερινή ημέρα, η οποία ιδιαιτέρως τιμάται από τον Δικηγορικό Σύλλογο Καλαμάτας, τελέσθηκε και η καθιερωμένη αρτοκλασία και παρέστη πλήθος δικηγόρων της πόλεως και διακεκριμένων δικαστικών λειτουργών, ενώ το παρόν έδωσαν και ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου κ. Παν. Νίκας και ο Δήμαρχος Καλαμάτας Αθ. Βασιλόπουλος.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/06/ag_pneumatos_kal-3c.jpg)
Στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Καλαθίου Όρους, η οποία αποτελεί Μετόχι της Ιεράς Μονής Δημιόβης, προέστη της Θείας Λειτουργίας ο Σεβ. Μητροπολίτης Γέρων Λεοντοπόλεως κ. Γαβριήλ, εκ του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, πλαισιωμένος από τον Πρωτοσύγκελλο της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, Αρχιμ. Φίλιππο Χαμαργιά, ο οποίος κήρυξε το θείο λόγο, και άλλους κληρικούς.
Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/06/ag_pneymatos_kyp-1024x490.jpg)
Η Εορτή του Αγίου Πνεύματος στην Κυπαρισσία τιμήθηκε στον ιστορικό ναό της Αγίας Τριάδας στην Άνω Πόλη.
Στην αρχιερατική θεία Λειτουργία χοροστάτησε ο μητροπολίτης Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος και παραβρέθηκαν οι βουλευτές Γιάννης Λαμπρόπουλος, Μίλτος Χρυσομάλλης και Περικλής Μαντάς, ο δήμαρχος Τριφυλίας Γιώργος Λεβεντάκης, η Αντιπεριφεριεάρχης Τουρισμού Άννα Καλογεροπούλου, αυτοδιοικητικοί και εκπρόσωποι φορέων.