Με λαμπρότητα, την παρουσία πλήθους πιστών και τηρουμένων των υγειονομικών μέτρων τελέσθηκε, ο Εσπερινός της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού, στην Πανηγυρίζουσα φερώνυμη Ιερά Μονή Ανδρομοναστήρου, Μετοχίου της Ιεράς Μονής Βουλκάνου.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/08/andromonastiro_20-2a.jpg)
Στην Ιερά Ακολουθία χοροστάτησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος, συμπαραστατούμενος από τον Πρωτοσύγκελλο Αρχιμ. Φίλιππο Χαμαργιά, τον Καθηγούμενο Αρχιμ. Προκόπιο Σμυρνή και πατέρες της Ιεράς Μονής.
Ο Μητροπολίτης απευθυνόμενος στους πιστούς ευχήθηκε ο Μεταμορφωθείς Κύριος να δίνει δύναμη και κουράγιο στην δοκιμασία της πανδημίας που διανύουμε, την οποία χαρακτήρισε κρίση ζωής και θανάτου.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/08/andromonastiro_20-4a.jpg)
Παρέστησαν οι Βουλευτές Ι. Λαμπρόπουλος και Π. Μαντάς, ο Αντιπεριφερειάρχης Ευστ. Αναστασόπουλος, ο Δήμαρχος Μεσσήνης Γ. Αθανασόπουλος, ο Διευθυντής της Αστυνομίας Μεσσηνίας, Ταξίαρχος Ηλίας Αξιοτόπουλος κ.ά.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/08/andromonastiro_20-3a.jpg)