Άρχισε χθες, Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2020 για το 4ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου Καλαμάτας. Οι παραστάσεις πραγματοποιούνται στο Φουαγιέ του Πνευματικού Κέντρου Καλαμάτας, με την τήρηση όλων των απαραίτητων μέτρων προστασίας, λόγω covid-19.
Το Φεστιβάλ, το οποίο υποστηρίζει ο Δήμος Καλαμάτας, έκανε πρεμιέρα με «Το δώρο της Παπλωματούς» του Τζεφ Μπριμπό από την κουκλοπαρέα της Πειραματικής Σκηνής Καλαμάτας.
Κατά την έναρξη, χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, ο οποίος εστίασε στις προσπάθειες που έγιναν από τους ανθρώπους του Φεστιβάλ προκειμένου να αντέξει στις συνθήκες της εποχής και να συνεχίσει το ταξίδι του στο χρόνο. Στο πλαίσιο αυτό άλλωστε ο Δήμος στάθηκε έμπρακτα δίπλα στο θεσμό.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2020/10/kouklotheatro_001-1024x490.jpg)
«Είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι που ως Δήμος ενισχύσαμε και δεν μειώσαμε τις πολιτιστικές μας δράσεις. Σταθήκαμε και θα συνεχίσουμε να στεκόμαστε δίπλα στους ανθρώπους του πολιτισμού» ανέφερε ο Δήμαρχος, ο οποίος συνεχάρη στο πρόσωπο της κας Λέττας Πετρουλάκη τους συντελεστές του Φεστιβάλ.
Χαιρετισμό, επίσης, απηύθυνε ο Πρόεδρος της Κοινότητας Καλαμάτας Παναγιώτης Λύρας, ενώ στην πρεμιέρα παρευρέθηκε και ο δημοτικός σύμβουλος Γιάννης Ζαφειρόπουλος.