Xρησιδάνειο για την παραχώρηση χώρου, προκειμένου να λειτουργήσει στα Αρφαρά ιστορικό και λαογραφικό μουσείο υπέγραψαν σήμερα, Τετάρτη 15 Μαΐου 2019 o Δήμαρχος και ο Πρόεδρος του Μορφωτικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Αρφαρών, Ιωάννης Ζαλαχώρης, παρουσία αιρετών του Δήμου και μελών του ΔΣ του Συλλόγου.
![](http://32346271115.blog.com.gr/wp-content/uploads/2019/05/arfara_laografiko-1.jpg)
Ο χώρος αυτός, που βρίσκεται στο υπόγειο του Πολιτιστικού Κέντρου Αρφαρών και στον οποίο υπάρχει τμήμα παλιού ελαιοτριβείου (Νιαρχαίϊκο), παραχωρείται χωρίς αντάλλαγμα για 15 έτη.
Σημειώνεται πως ο Σύλλογος έχει συγκεντρώσει μεγάλο αριθμό αντικειμένων, που θα χρησιμεύσουν για την πρώτη λαογραφική συλλογή του μουσείου.